PRZEDSZKOLE Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 418

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia SARS- COV-2

ponad 4 lat temu

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika/ rodzica/opiekuna prawnego/dziecka uczęszczającego do Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418 w Warszawie koronawirusem SARS-COV-2 (dalej: koronawirus)

załącznik

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole418/procedura-podejrzenia-zakazenia-covid-19-01092020r.docx


Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika/ rodzica/opiekuna prawnego/dziecka uczęszczającego do Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418 w Warszawie koronawirusem SARS-COV-2 (dalej: koronawirus)

 

§ 1

     Cel procedury

Celem procedury jest określenie zasad postępowania w przypadku wystąpienia       podejrzenia zakażenia, u pracownika/rodzica/opiekuna prawnego/dziecka uczęszczającego do Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418  w Warszawie  koronawirusem SARS-COV-a lub w przypadkach kontaktu z osoba zakażoną.

 

§ 2

Zakres procedury

Procedurę należy stosować w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418                         w Warszawie.

 

§ 3

Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury.

Dyrektor przedszkola.

 

   § 4

     Postanowienia ogólne

  1. Do pracy powinny przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. Przez niepokojące objawy rozumie się:
  • wysoką temperaturę,
  • ból głowy i mięśni,
  • ból gardła,
  • duszność i problemy z oddychaniem,
  • uczucie wyczerpania,
  • brak apetytu.
  1. Pracownik, który mógł narazić się na zakażenie koronawirusem poza przedszkolem/szkołą podstawową powinien zgłosić ten fakt dyrektorowi.
  2. Rodzic/prawny opiekun dziecka, które mogło narazić się na zakażenie koronawirusem poza przedszkolem, powinien zgłosić ten fakt dyrektorowi.
  3. W placówce należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku wystąpienia objawów chorobowych.
  4. Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
  5. Przemieszczając się do szpitala lub do domu po podejrzeniu wystąpienia zakażenia, należy zrezygnować ze środków komunikacji publicznej.

 

 § 5

   Postępowanie w przypadku podejrzenia zarażenia dziecka

    

  1. Nauczyciel lub inny pracownik przedszkola, który zauważył dziecko manifestujące

            objawy choroby:

 - niezwłocznie odizolowuje dziecko w odrębnym pomieszczeniu wyposażonym w środki

         ochrony i płyn dezynfekujący lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m

         odległości od innych osób

      - dziecko znajduje się pod opieką pracownika przedszkola wyznaczonego przez dyrektora

         placówki

       - dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała:

  • jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38 ? lub wyżej – należy (powiadomić rodzica/opiekuna prawnego dziecka w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka z placówki) i przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej
  • jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi między 37,2? - 37,9?- należy powiadomić rodziców dziecka i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania z placówki.

        - niezwłocznie powiadamia dyrektora przedszkola 

        - niezwłocznie powiadamia rodziców/ opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka

          z przedszkola

        - jeśli nauczyciel ma w tym czasie zajęcia – prosi o nadzór nad swoimi wychowankami 

          osobę, która w tym momencie przebywa najbliżej, o zorganizowanie opieki nad  

          dziećmi.

 

2. Na podstawie zewnętrznych objawów nie można jednoznacznie odróżnić infekcji dróg   oddechowych od zachorowania na COVID-19. Zachorowania te przebiegają z gorączką i dają objawy z górnych dróg oddechowych.

Zawsze w sytuacji, gdy dziecko przejawia objawy infekcji górnych dróg oddechowych, konieczna jest jego izolacja i natychmiastowy kontakt z rodzicami, którzy powinni odebrać dziecko z przedszkola. Jest to standardowa procedura ostrożnościowa związana z trwającym stanem epidemii.

     3.  Rodzice zobowiązani są do poinformowania placówki o diagnozie lekarskiej.

4.  O każdym zachorowaniu lub jego podejrzeniu dyrektor przedszkola zawiadamia

     organ prowadzący, stację sanitarno-epidemiologiczną, kuratorium oświaty.

     5.  Informacja, np. o zachorowaniu wśród dzieci lub personelu, może pochodzić od 

          lekarza, ale – w zależności od sytuacji – również od rodziców, dyrektora placówki lub 

          innych pracowników przedszkola, którzy uzyskali informację o zachorowaniu.     

          Informacja taka podlega weryfikacji i ocenie ryzyka przez państwowego powiatowego 

          inspektora sanitarnego. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza

          dochodzenie epidemiologiczne, a następnie, w razie potrzeby, podejmuje czynności,

          które mają na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń i zachorowań.

     6.  O zakażeniu dziecka dyrektora powiadamiają rodzice lub powiadamia sanepid.

          Powiadamiają rodzice ucznia niezwłocznie po tym, gdy otrzymają dodatni wynik

          badania.

          Informację o każdym przypadku zakażenia SARS-CoV-2 lub zachorowaniu na

          COVID-19 otrzymuje również (z laboratorium/od lekarza) państwowy powiatowy

          inspektor sanitarny. W takiej sytuacji kontaktuje się on z rodzicami, a następnie z 

          przedszkolem, aby przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne na terenie placówki

          (wśród  wychowanków  i personelu) i ustali listę kontaktów osoby zakażonej.

      7. Dziecko z rodziny, której członek/członkowie są objęci kwarantanną, musi

pozostawać w domu. Wszystkie osoby współzamieszkujące lub pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą kwarantannową również podlegają kwarantannie. Dlatego też dzieci, których rodzice są na kwarantannie, nie mogą przychodzić do przedszkola.

 8. W sytuacji, gdy dziecko krótko przed rozpoczęciem roku szkolnego wróciło z wypoczynku z kraju podwyższonego ryzyka nie należy ograniczać chodzenia dziecka do przedszkola, o ile jego stan zdrowia nie wskazuje na chorobę, a kraj podróży nie był objęty restrykcjami w zakresie ruchu granicznego. Pobyt za granicą nie oznacza, że doszło do zakażenia i dojdzie do zachorowania.

 9. Jeśli krótko przed rozpoczęciem roku szkolnego dzieci uczestniczyły w weselach, pogrzebach oraz innych spotkaniach rodzinnych z udziałem wielu osób mogą uczestniczyć w zajęciach. Obecność na imprezie nie oznacza zarażenia lub zachorowania. Postępowanie może się zmienić w przypadku powzięcia przez służby PPIS informacji o konieczności objęcia dziecka i jego rodziny kwarantanną/izolacją.

 

 

      § 6

      Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia personelu

  1. Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życie lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  3. Należy wyznaczyć i przygotować wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
  4. Osoby podejrzane o zakażenie (nauczyciele, inni pracownicy) w przedszkolu powinni natychmiast zakładać maseczki.

Osoby wykazujące objawy choroby zakaźnej, w tym w szczególności kaszel w połączeniu z podwyższoną temperaturą, powinny założyć maseczkę i niezwłocznie odizolować się od innych osób. Nie mogą one prowadzić aniuczestniczyć w zajęciach.

  1. Pracownicy/ personel pomocniczy przedszkola powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  2. W przypadku zbadania u pracownika temperatury powyżej 37(potwierdzonej
    w dwukrotnym badaniu) dyrektor przedszkola podejmuje następujące działania:
  • pracownik, u którego stwierdzonopodwyższoną temperaturę zaprzestaje wykonywania pracy i unikając kontaktu z innymi osobami przechodzi do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia
  • dyrektor przedszkola, zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca pracownikowi kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia
  • do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy;
  1. O wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora przedszkola.
  2. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno – epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  3. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe ( klamki, poręcze, uchwyty itp.)
  1. Pracownik, który został objęty kwarantanną, powinien niezwłocznie poinformować pracodawcę o kwarantannie jako przyczynie swojej nieobecności w pracy.

Nauczyciel na kwarantannie może wykonywać wyłącznie zdalną pracę, o ile taki sposób zostanie ustalony z pracodawcą- dyrektorem przedszkola. Kwarantanna nie oznacza niezdolności do pracy w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy, lecz stanowi niemożność wykonywania pracy  w określony sposób.

Po otrzymaniu pisemnej decyzji o kwarantannie nauczyciel powinien ją bezzwłocznie przekazać pracodawcy, jak dzieje się to w przypadku zwolnienia lekarskiego.

Nauczyciel na kwarantannie nie może pracować poza miejscem kwarantanny.

  1. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
  2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach:

- gis.gov.pl

- https://www.gov.pl/web/koronawirus/

a także obowiązujących przepisów prawa.

  1. W wyznaczonym łatwo dostępnym miejscu należy umieścić numery telefonów:

 

       KONTAKT DO SANEPIDU:

     - Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w m.st. Warszawie ul. Jana  

        Kochanowskiego 21, 01- 864 Warszawa 

     - Infolinia dla obywatela w sprawie kwarantanny i zdrowia - 222 500 115

     - Numer informacyjny czynny w godzinach 8:00 – 16:00 - 22  32 58 958

     - Numer do biura podawczego - 22 31 07 900

     - Adres e-mail: koronawirus@pssewawa.pl

     -  Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie  

        ul. Żelazna 79, 00- 875 Warszawa

        Kontakt: 22 620 90 01, 22 620 90 02, 22 620 90 03, 22 620 90 04, 22 620 90 05,

                       22 620 90 06

      - Telefon Dyżurnego Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora

        Sanitarnego

        Kontakt: 502 171 171

        Koronawirus mail: wssewarszawa24h@wsse.wawa.pl

 

      - Infolinia GIS w sprawie koronawirusa - 222 500 115

      - Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia -  800 190 590

 

        SZPITALE ZAKAŹNE W M.ST.WARSZWIE:

      - Wojewódzki Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37 w Warszawie - tel. 22 335 52 61

      - Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128 – 261 817 519, 810 80 89

        - Centralny Szpital MSWiA, ul. Wołoska 137 - 22 508 20 00

     -  Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – 

        Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie

        ul.   Żwirki i Wigury 63A – 22 317 92 31

 

       W przypadku nasilonych objawów wskazany kontakt pod nr 112

 

  1. Należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w placówce, w której przebywała osoba podejrzana o zakażeniei zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnoszących się do osób, które miały kontaktz zakażonym dostępnych na stronie - https://www.gov.pl/web/koronawirus/