Kontakt
Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418

Kącik Rodzica

W "Kąciku Rodzica" znajdziecie Państwo wybrane przez nas artykuły zawierające wskazówki terapeutyczne, z których korzystamy jako nauczyciele i specjaliści w przedszkolu. Są to informacje, które mogą się przydać także Państwu jako Rodzicom w codziennych sytuacjach wychowawczych w środowisku domowym.

Kącik będzie prowadzony przez specjalistów przedszkolnych.

 

 

 

DIAGNOZA LOGOPEDYCZNA U NAJMŁODSZYCH DZIECI - VI 2024

Praca logopedy kojarzona jest najczęściej z dziećmi w wieku przedszkolym lub wczesnoszkolnym. Warto jednak wiedzieć, jak istotna jest wczesna interwencja logopedyczna już u nowo narodzonego dziecka. W poniższym artykule opisana jest praca logopedy na oddziale noworodkowym oraz korzyści z tego wynikające. 

https://www.instytutlogopedyczny.pl/blog/605-artykul-diagnoza-logopedyczna-dziecka-najmlodszego-i-cechy-dysmorficzne.html

 

 

 

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ EMOCJONALNY DZIECKA? - V 2024

Prawidłowy rozwój emocjonalny jest niezwykle istotny w procesie dorastania dziecka. Czym jednak on jest oraz co się na niego składa? Jak można wspierać dziecko w rozwoju emocjonalnym? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi zawarte są w poniższym artykule.

https://psychoterapiacotam.pl/jak-wspomoc-rozwoj-emocjonalny-dziecka-od-umiejetnosci-komunikacji-do-empatii/

 

 

Nieśmiałość u dzieci - IV 2024

Obecnie pewność siebie, przebojowość czy ekstrawertyzm uznawane są jako cechy gwarantujące dziecku sukces w jego późniejszym życiu. Co jednak w przypadku, gdy dziecko jest wycofane, ciche, mające trudności w nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami? Czy nieśmiałe dziecko wyrośnie na wycofanego dorosłego? W poniższym artykule, przedstawione jest zjawisko nieśmiałości u dziecka wraz ze wskazówkami, jak je wspierać by nabrało pewności siebie. 

https://psychoterapiacotam.pl/niesmiale-dziecko-jak-mu-pomoc/

 

 

Funkcje prymarne a rozwój mowy - III 2024

Funkcje prymarne to czynności w obszarze orofacjalnym, które pojawiają się przed rozwinięciem mowy i artykulacji. Mają niebagatelny wpływ na rozwój mowy dziecka. W poniższym artykule opisane jest na co należy zwrócić uwagę jeszcze zanim dziecko zacznie mówić. 

https://instytutlogopedyczny.pl/blog/450-artykul-funkcje-prymarne-a-mowa.html

 

LOGORYTMIKA jako forma profilaktyki i terapii logopedycznej - II 2024

 

Logorytmika to forma zajęć, która łączy rytmikę i terapie logopedyczną. 

Taki program terapeutyczny jest zarówno atrakcyjny dla dziecka, jak i niezwykle skuteczny w profilaktyce i terapii mowy. 

W poniższym artykule przedstawione są założenia oraz korzyści zajęć logorytmicznych. 

https://strefalogopedy.pl/blog/logorytmika-jako-metoda-profilaktyczna-i-terapeutyczna-w-praktyce-logopedy--1960.html

 

 

WPŁYW WYSOKICH TECHNOLOGII NA ROZWÓJ MOWY U DZIECI - I 2024

 

Powszechnie wiadomo, że korzystanie z urządzeń elektronicznych negatywnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie ludzi. 

Szczególnie narażone na negatywne skutki korzystania z wysokich technologii są dzieci.  Obserwowany jest opóźniony rozwój mowy lub brak nabywania systemu językowego u najmłodszych. W poniższym artykule, wyjaśniona jest powyższa korelacja. 

http://mpppkrosno.pl/wplyw-wysokich-technologii-na-rozwoj-mowy-u-dzieci/

 

 

Ćwiczenia narządów artykulacyjnych w terapii logopedycznej - XII 2023

 

Każdemu rodzicowi zależy by wymowa jego dziecka była poprawna i przyjemna w odbiorze. 

Ponadto chciałby również, żeby i jego artykulacja była nienaganna. 

W tym celu warto wykonywać ćwiczenia narządów aparatu artykulacyjnego razem ze swoim dzieckiem. W poniższym artykule, zawarta jest instrukcja, jak należy takowe ćwiczenia wykonywać oraz przykładowy trening. 

https://teczka-logopedy.pl/cwiczenia-narzadow-artykulacyjnych-w-terapii-logopedycznej-2-2/

 

Przyczyny wad wymowy - XI 2023

 

Obecnie coraz więcej mówi się o wadach wymowy. Rodzicom bardzo zależy by ich dziecko nauczyło się prawidłowo realizować głoskę [r] czy pozbyło się spelenienia. Jednak nie mniej istotne jest poznanie przyczyny by móc zapobiec postępowi nieprawidłowości. W poniższym artykule, zostały wymienione najczęstsze przyczyny wad wymowy.

https://logopedarybka.pl/przyczyny-wad-wymowy-2/

 

 

 

Wpływ wędzidełka na prawidłową artykulację - X 2023

 

Do prawidłowego rozwoju mowy, konieczna jest odpowiednia anatomia narządów aparatu artykulacyjnego. Z tym pojęciem  często kojarzy się prawidłowy zgryz czy budowa języka. Pomija się inną bardzo istotną strukturę, jaką jest wędzidełko języka. W przypadku jego nieprawidłowej budowy, terapia logopedyczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W poniższym artykule, wyjaśniony jest wpływ wędzidełka na prawidłową artykulację, objawy skróconego wędzidełka oraz terapia. 

https://instytutlogopedyczny.pl/blog/541-artykul-wedzidelko-jezyka.html

 

 

Czym jest bajkoterapia? - V 2023

Bajkoterapia to metoda wykorzystywana w pracy z dziećmi wymagającymi wsparcia w sytuacjach trudnych. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, który przybliży Państwu korzyści bajkoterapii w wychowaniu dziecka.

https://ppp1.edu.bydgoszcz.pl/bajkoterapia-w1,190,22836.html 

 

 

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? - IV 2023

Sezon alergiczny w pełni więc podpowiadamy jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos. Pozornie prosta czynność niektórym dzieciom sprawia spore trudności.

https://logopedarybka.pl/jak-nauczyc-dziecko-wydmuchiwac-nos/

 

 

Jak wytłumaczyć dzieciom, że słowa mogą ranić? - III 2023

Dzieci często nie zdają sobie sprawy z mocy oddziaływania słów i tego, jak bardzo mogą ranić. W związku, z tym zapraszamy do przeczytania artykułu pt. ,,Jak wytłumaczyć dzieciom, że słowa mogą ranić? "

https://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole418/jak-wytlumaczyc-dzieciom-ze-slowa-moga-ranic.pdf

 

 

Gdy dziecko mówi mniej niż jego rówieśnicy - I 2023

W tym miesiącu zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułem dr Iwony Michalak- Widery, który zawiera cenne wskazówki dotyczące wspierania rozwoju mowy dzieci.

https://logopeda.info/publikacje/artykuly-popularno-naukowe/gdy-dziecko-mowi-mniej-niz-jego-rowiesniy/

 

 

Matematyka u afatyka - XI 2022

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt. ,,Matematyka u afatyka" , który pomoże Państwu zrozumieć jak można wspierać dziecko z zaburzeniami mowy i języka w nauce matematyki.

https://forumlogopedy.pl/artykul/matematyka-u-afatyka

 

 

Rozwój integracji wzrokowo-ruchowej - X 2022

W tym miesiącu zachęcamy Państwa do zapoznania się z ciekawym artykułem dotyczącym rozwoju integracji wzrokowo-ruchowej, która jest potrzebna m.in. do czynności samoobsługowych, rysowania a w przyszłości także pisania.

https://www.sensterapii.pl/kamienie-milowe-w-rozwoju-integracji-wzrokowo-ruchowej/

 

 

Adaptacja dziecka w przedszkolu - IX 2022

Drodzy Rodzice rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. W tym okresie rozstanie z dzieckiem w przedszkolu często bywa trudne, zazwyczaj jest próbą sił i cierpliwości. Chciałybyśmy podkreślić, że proces adaptacji dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną może im przynieść wiele korzystnych zmian rozwojowych, pod warunkiem, że będzie on przebiegał w sposób świadomy, kontrolowany i dostosowany do indywidualnych możliwości każdego dziecka. 
Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

https://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole418/adaptacjadzieckawprzedszkolu12645.pdf

 

 

25 zasad bezpiecznnych wakacji - VI 2022

Czerwiec to czas, kiedy większość z nas coraz częściej myśli o wakacjach i letnim odpoczynku. Co zrobić aby ten wyczekiwany czas urlopu z dziećmi był bezpieczny? Odsyłamy Państwa do artykułu, który przypomni dzieciom zasady bezpiecznego wypoczynku.

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,749192b.html

 

 

Problemy wychowawcze - jak sobie radzić? - V 2022

W procesie wychowania młodego człowieka pojawiają się różne trudności wychowawcze, z którymi rodzice często nie wiedzą jak sobie poradzić. W związku, z tym poniżej zamieszczamy artykuł pt. ,,Problemy wychowawcze - jak sobie radzić? " .

http://www.pzppp.monki.pl/problemy-wychowawcze-jak-sobie-radzic-0 

 
 
Jak nauczyć dziecko tolerancji? - III 2022

Od wczesnego dzieciństwa dzieci uczą się wzajemnej tolerancji, życzliwości i zrozumienia.  W związku, z tym ważne jest przekazanie dzieciom właściwych wartości. Poniżej zamieszczamy artykuł, który dostarczy Państwu wskazówek jak nauczyć dziecko tolerancji. 

https://wylecz.to/wychowanie/tolerancja-jak-nauczyc-dziecko-tolerancji/ 

 

 

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie na Ukrainie? - II 2022

W tym miesiącu miałyśmy dla Państwa przygotowany inny tekst, jednak w związku z wydarzeniami ostatnich dni, postanowiłyśmy zamieścić link do niezwykle ważnego w tej sytuacji artykułu z Magazynu Kosmos dla dorosłych.

https://kosmosdladoroslych.pl/ale-temat/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-wojnie-w-ukrainie/

 

 

Jak pomóc dziecku wyrażać złość? - I 2022

Złość jest jedną z podstawowych emocji każdego człowieka. Jest ona swego rodzaju sygnałem alarmowym, mówiącym o Ty, że jakieś nasze potrzeby nie są zaspokajane czy nasze granice są przekraczane. W poniższym artykule można znaleźć kilka wskazówek, które pomogą Państwu lepiej radzić sobie ze złością dziecka. 

https://dziecisawazne.pl/jak-pomoc-dziecku-wyrazac-zlosc/

 

 

Świąteczne zabawy logopedyczne - XII 2021

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a w raz z nimi czas spokoju, radości, bycia razem. W tym szczególnym czasie proponujemy Państwu kilka propozycji zabaw z dziećmi, które z pewnością umilą ten szczególny czas...a jednocześnie sprawią, że Państwa pociechy będą się rozwijać bawiąc.

https://pedagogika-specjalna.edu.pl/logopedia/bajka-logopedyczna-boze-narodzenie-krzysia/

 

 

Urządzenia elektroniczne w życiu małych dzieci - XI 2021

Coraz powszechniejsze używanie urządzeń mobilnych przez dzieci do 6 roku życia budzi obawy psychologów oraz innych specjalistów. W związku,  z tym zachęcamy do zapoznania się z artykułem ,,Smoczek XXI wieku- mobilne urządzenia elektroniczne w życiu małego dziecka" . Zawiera on ciekawe badania, a także wskazówki jak chronić dzieci przed negatywnym wpływem urządzeń elektonicznych. 

https://madraochrona.pl/artykuly/smoczek-xxi-wieku-mobilne-urzadzenia-elektroniczne-w-zyciu-malych-dzieci/ 

 

 

Profilaktyka logopedyczna - X 2021

W tym miesiącu zachęcamy Państwa do przeczytania artykułu o profilaktyce logopedycznej. Pochodzi ze strony blogterapeuta.pl i zawiera wiele cennych wskazówek, z którymi warto się zapoznać.

https://blogterapeuta.pl/artykuly/przebieg-profilaktyki-logopedycznej,608

 

Jak rozmawiać z dzieckiem? - IX 2021

W tym miesiącu zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułem mówiącym, o tym jak rozmawiać z dzieckiem. Został on opracowany przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną Nr 6 w Lublinie.

Drodzy Rodzice pamiętajmy, że ,,to, co mówimy, jest równie ważne jak to, w jaki sposób mówimy".

http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole418/zp3gazetkanr8-1.pdf