Procedura organizacji opieki w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418 od dnia 1.09.2020r.
Procedura organizacji opieki w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418 od dnia 1.09.2020r.
Załącznik
http://images.dlaprzedszkoli.eu/przedszkole418/procedura-covid-19-01092020r.docx
Procedura organizacji opieki w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418 od dnia 1 września 2020r.
Podstawa prawna :
- Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020r, poz.493 z późn. zm.)
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3- IV aktualizacja wydane na podstawie art. 8a ust 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59 oraz z 2020 r. poz. 322,374, 567 i 1337)
- Procedura organizacji pracy szkół/ placówek prowadzonych przez m.st. Warszawę od 1 września 2020 r. i postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych w czasie zagrożenia epidemicznego.
§ 1
Cel procedury
- Celem procedury jest określenie zasad organizacji opieki i zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom korzystającym z opieki w przedszkolu w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
- Zakres procedury
Procedurę należy stosować w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418 w Warszawie.
- Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury
Dyrektor przedszkola, pracownicy.
§ 2
Organizacja placówki
- Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418 znajduje się przy ul. Szancera 7. Oddziały zamiejscowe Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 418 zlokalizowane są przy: ul. Szancera 5, ul. Dzieci Warszawy 42.
- Do kontaktu między oddziałami przedszkolnymi, w sytuacji koniecznej, dyrektor wyznacza pracownika.
- Od 1 września br. przedszkole będzie pełniło funkcję wychowawczą, dydaktyczną i opiekuńczą.
- Zajęcia dodatkowe i imprezy okolicznościowe będą organizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego i rotacyjnego przemieszczania się grup.
- 1 września przedszkole rozpoczyna pracę w systemie stacjonarnym. Dyrektor przedszkola będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) – wariant B lub zdalne – wariant C. Możliwe to będzie po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie danego powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy placówki w tryb mieszany czy zdalny. W takich wypadkach powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna może zalecić tylko ograniczone działania, jak np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych placówki. W przypadku funkcjonowania placówki
w trybie mieszanym lub zdalnym okres ten nie powinien być dłuższy niż zwyczajowo 14 dni przeznaczone na czas kwarantanny, a dyrektor w porozumieniu z nauczycielami może na ten okres ograniczyć zakres treści materiału.
§ 3
Wyposażenie placówki
- Płyn do dezynfekcji rąk umieszczony przy wejściu do budynku.
- Płyn do dezynfekcji powierzchni stałych, odkażanie sprzętów, klamek, barierek, mebli, sprzętów ogrodowych- zabawek terenowych.
- Mydło antybakteryjne w pomieszczeniach higieniczno – sanitarnych.
- Kosz na zużyte środki.
- Jednorazowe ręczniki papierowe - dla dzieci.
- Oczyszczacz powietrza – w każdej sali.
- Ozonator
- Maseczki, przyłbice, rękawiczki, fartuchy dla personelu placówki w ramach potrzeb.
- Termometr bezdotykowy.
§ 4
Sposób organizowania zajęć
- W zajęcia opiekuńcze nie będą angażowani pracownicy i personel powyżej 60 r.ż. lubz istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia w przyporządkowanych im oddziałach powinni zadbaćo to, by zajęcia odbywały się wyłącznie w wyznaczonych dla ich grup salach. Zabronione jest prowadzenie zajęć z grupami dzieci z różnych oddziałów, czy przemieszczanie się dzieci pomiędzy poszczególnymi oddziałami.
- Nauczyciel podczas pobytu dzieci w sali organizuje zajęcia, zabawy z zachowaniem dystansu społecznego.
- Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m 2;w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieciulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
- Do przestrzeni, o której mowa w ust. 3 nie wlicza się pomieszczeń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych w tym ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno-sanitarnych. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów znajdujących się w niej.
- Decyzję o organizowaniu zajęć z udziałem osób niebędących nauczycielami przedszkola podejmuje dyrektor.
- Dzieci nie będą myć zębów ze względu na bezpieczeństwo sanitarne.
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu przy zachowaniu odpowiedniej odległości od osób trzecich – optymalnie na terenie podmiotu, a gdy nie ma takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.
- W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem placówki zaleca się korzystanie z niego przez dzieci z jednej grupy, po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętu, do których dzieci będą miały dostęp.
- Sprzęt na placu zabaw należącym do placówki powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, a jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
- Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren przedszkola (np. spacer do parku, spacer w okolicy przedszkola).
- Nauczyciel ma prawo dokonać pomiaru temperatury dziecka, jeśli z jego obserwacji wynika, że dziecko ma objawy chorobowe.
- W sytuacji wystąpienia niepokojących objawów u dziecka w trakcie pobytu w placówce – nauczyciel odizoluje dziecko od innych dzieci w izolatorium lub w wyznaczonym miejscuzachowując odległość 2 m, niezwłocznie informuje dyrektora oraz prawnych opiekunóww celu odebrania dziecka z placówki.
- Jeśli nauczyciel ma w tym czasie zajęcia – prosi osobę, która w tym momencie przebywanajbliżej o zorganizowanie opieki nad dziećmi.
§ 5
Podejmowanie czynności higieniczno-sanitarnych
- Przy wejściu do przedszkola znajduje się płyn do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda dorosła osoba wchodząca do przedszkola. Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemnika z płynem i uzupełniania go w razie potrzeby.
- Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego dokonywania prac porządkowych, w tym zwłaszcza czyszczenia ciągów komunikacyjnych, a także dezynfekowania na bieżąco powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy, krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów stołów w salach - prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych.
- Podczas posiłków dzieci są, w miarę możliwości, rozsadzane z zachowaniem bezpiecznej odległości.
- Osoba odpowiedzialna za podawanie dzieciom posiłków obowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek, a także sprzętów służących dzieciom do jego spożycia.
- Po każdym posiłku blaty, stoły i poręcze krzeseł są dezynfekowane przez personel sprzątający. Wielorazowe naczynia, sztućce należy myć w temperaturze co najmniej 60°C lub wyparzać.
- Wodę oraz inne napoje podaje dzieciom sprawujący nad nimi opiekę nauczyciel.
- Pracownicy usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia z dziećmi, zabawki, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane, bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń.
- Zabawki, po każdorazowym użyciu przez dziecko będą dezynfekowane lub wymieniane na inne.
- Nauczyciele systematycznie przypominają dzieciom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk – zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. Należy również zwracać dzieciom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Wszyscy pracownicy zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki oraz zapewnione zostaną środki do dezynfekcji rąk. Dodatkowo pracownicy obsługi otrzymują fartuchy ochronne.
- Nauczyciele, personel pomocniczy, dzieci przebywający w tej samej sali nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa.
- Noszenie maseczek/ przyłbicobowiązuje dorosłych poruszających się w części wspólnej przedszkola.
- Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę. Dzieci pozostają w sali w czasie wietrzenia, chyba, że przebywają na dworze.
- W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych znajdują się instrukcje prawidłowego mycia rąk.
- Pracownicy z objawami choroby obowiązani są skorzystać z opieki medycznej i powinni unikać przychodzenia do pracy.
§ 6
Kontakt z osobami trzecimi
- Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
- W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią, np. z dostawcą cateringu bądź kurierem, pracownik przedszkola powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 1,5 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z dziećmi.
- W przypadku odbioru posiłków należy upewnić się, że pojemniki transportowe były w dobrym stanie i nieuszkodzone.
- Ogranicza sięprzebywanie Rodziców/ opiekunów prawnych, osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – obowiązkowo osłona ust, nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe.
§ 7
Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Przyjęcia dzieci do grup prowadzone są w ściśle określonych godzinach, które ustala dyrektor. Dzieci przyprowadzane są do przedszkola do godz. 9:00, a odbierane od godz. 14:00.
- Rodzic/prawny opiekunświadomie podejmuje decyzję o przyprowadzeniu dzieckado palcówki w czasie trwania pandemiiCOVID-19.
- Rodzic/prawny opiekun jest świadomysytuacji wynikającej z panującej epidemiiz powodu koronawirusa oraz związanych z nią zagrożeń i wprowadzenia reżimu sanitarnego.
- Po uzyskaniu zgody rodziców/ opiekunów dziecka na pomiar temperatury ciała dziecka pracownik przedszkola codziennie rano dokonuje takiego pomiaru po wejściu dziecka do przedszkola.
- W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko nie jest zdrowe ( tem. powyżej 37? , pracownik przedszkola informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie odbioru dziecka od rodzica w danym dniu.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/ odbierający dziecido/z przedszkola mają zachowywać dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice/ opiekunowie przyprowadzając/odbierając dzieci z przedszkola powinni przebywać w strefie bezpieczeństwa wyznaczonej taśmą.
- Rodzice/ opiekunowie mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej przedszkola z zachowaniem zasady dystansu społecznego od innych osób min. 1,5 m .
- Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko przebywa w przestrzeni wspólnej minimum czasu koniecznego do przygotowania dziecka do oddania pod opiekę opiekunowi, nie powinna prowadzić rozmów telefonicznych, spacerować z dzieckiem po terenie przedszkola. Osoba ta obowiązana jest opuścić przedszkole bez zbędnej zwłoki.
- Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Dziecko nie możezabierać ze sobą do przedszkola i z przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice/opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie/pranie/dezynfekcję zabawki
- Rodzice i opiekunowieprzyprowadzający/ odbierającydziecko do/z przedszkola muszą posiadać środki ochrony osobistej (maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowe).
- Szybka komunikacja z rodzicami/ opiekunami dziecka odbywa się drogą telefoniczną.
§ 8
Pozostałe regulacje
- Przy wejściu do przedszkola w widocznym miejscu zamieszczone są instrukcje dotyczące:
zakładania i zdejmowania maseczki
zakładania i zdejmowania rękawiczek
dezynfekcji rąk
mycia rąk
numery telefonów:
- Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w m.st. Warszawie ul. Jana
Kochanowskiego 21, 01- 864 Warszawa
- Infolinia dla obywatela w sprawie kwarantanny i zdrowia -
- - 22 32 58 958
- Numer do biura podawczego - 22 31 07 900
- Adres e-mail: koronawirus@pssewawa.pl
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, ul. Żelazna 79,
00- 875 Warszawa
Kontakt: 22 620 90 01, 22 620 90 02, 22 620 90 03, 22 620 90 04, 22 620 90 05,
22 620 90 06
- Telefon Dyżurnego Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora
Kontakt: 502 171 171
Koronawirus mail: wssewarszawa24h@wsse.wawa.pl
- Infolinia GIS w sprawie koronrusa -
- Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia - 800 190 590
SZPITALE ZAKAŹNE W M.ST.WARSZWIE:
- Wojewódzki Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37 w Warszawie - tel. 22 335 52 61
- Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaawiserów 128 – 261 817 519, 810 80 89
- Centralny Szpital MSWiA, ul. Wołoska 137 - 22 508 20 00
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego –
Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie
ul. Żwirki i Wigury 63A – 22 317 92 31
W przypadku nasilonych objawów wskazany kontakt pod nr 112
- Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników przedszkola oraz rodzicówi opiekunów prawnych dzieci.